Šetriť môžete aj so starším autom

Na našich cestách jazdia prevažne staršie autá, dôvod je najmä ten, že aj keď sú u nás vyrábané viaceré nové vozidlá, ich dostupnosť je nízka. Musíme sa tak uspokojiť aj so starším vozidlom. To síce spraví rovnakú službu ako drahšie nové vozidlo, avšak starostlivosť oň je oveľa finančne náročnejšia.

Najväčšou položkou vo výdavkoch na auto je samozrejme jeho spotreba. Výrobcovia toto zohľadňujú už pri výrobe a snažia sa spotrebu znížiť, avšak u starších s tým jednoducho nič nespravíme. Šetriť tak môžeme len štýlom jazdy.

Staršie autá sú na trhu pomerne bežné a výrazne lacnejšie než tie nové, avšak rovnako pri ich kúpe musíme počítať s častejšími návštevami autoservisov. Poruchovosť je tak vyššia ako u nových, čo si vyžaduje opäť väčšie investície. Staršie auto teda kúpite lacnejšie, pripravte sa však aj na ďalšie opravy, ktoré budete musieť zaplatiť. Drobným poruchám sa nevyhne žiaden vodič, a tak sú návštevy servisov pomerne bežné. Ak sa však vyskytne vážnejší problém je nutné predpokladať, že Vás to bude stáť nielen veľa času stráveného bez auta, ale aj niekoľko stoviek eur.

Za prácu si jednoducho musíte zaplatiť, avšak ušetriť sa dá najmä na náhradných dieloch. Repasované diely ponúkajú alternatívu najmä pre staršie autá a ušetria tak ich majiteľom nemalé peniaze. Ak sa teda vyskytne vážnejšia porucha a je potrebné vymeniť celú súčiastku, poobzerajte sa na trhu po lacnejšej alternatíve.

Takto môžete ušetriť napríklad aj na repase turba, ušetríte nielen na oprave, ale aj neskôr na spotrebe.